Mokesčių taupymas: Kaip verslui tai daryti?

Sistemingas ir kryptingas finansinių tikslų ir mokesčių efektyvumo tarpusavyje derinimas – bene pagrindinis sėkmingo verslo plėtojimo aspektas. Smulkusis verslas – jokia išimtis. Tik planuodami savo mokesčius, kritiškai vertindami situaciją ir vadovaudamiesi verslo logika sutaupysite, be to – išvengsite rizikos. Kokios priemonės leis planuoti, kokie veiksmai pasiteisina, pataria buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančios įmonės „Imfina“ vadovė Irma Maruškienė.

Ekspertės teigimu, mokesčių planavimas – tai pasirinkimas tarp keleto galimų variantų kaip mokėti mokesčius ir pasinaudojimas jų galimomis lengvatomis. Tai aktualu visoms įmonėms be išimčių, kadangi mokesčių valstybei nereikia mokėti daugiau, negu reikalauja teisės aktai.

Mokesčių mokėjimo strategija – pirmas žingsnis, nuo kurio reiktų pradėti

Irma Maruškienė
Irma Maruškienė | UAB IMFINA vadovė

Pirmasis žingsnis siekiant sutaupyti – mokesčių mokėjimo strategija. Jai atlikti pirmiausia reikia įvertinti įmonės vykdomą veiklą, ar tai prekių importas, ar eksportas, kokie taikomi PVM tarifai, kokie numatomi pinigų srautai, apmokėjimo terminai. Viską sudėliojus, galima tinkamai susidėlioti mokesčių mokėjimo strategiją. Smulkusis verslas turi privilegiją pasirinkti PVM mokėjimo laikotarpį, kuomet stambios įmonės tokio pasirinkimo neturi. Gyventojai, vykdantis individualią veiklą, gali nusistatyti mokėti PVM kas pusmetį, smulkios įmonės – kalendorinį ketvirtį (vietoj mėnesio). Norint pasikeisti PVM mokėjimo laikotarpį, tą reikia padaryti dar neprasidėjus naujam mokestiniam laikotarpiui.

Gaunamų pajamų skaičiavimas – leis išvengti priverstinio PVM mokėjimo

Esminė taisyklė planuojant mokesčius – gaunamų pajamų skaičiavimas ir terminiai. Praktikoje dažnai pastebima, kad gyventojai, fiziniai asmenys, vykdo savo veiklą ir neskaičiuoja gaunamų pajamų. O tai gali peraugti ir į PVM mokėjimą. Viršijus 45 000 Eur ribą per 12 mėnesių, privaloma registruotis bei mokėti PVM. Arba gyventojai, vykdantys prekybą ir įsivežę prekių iš užsienio šalių už 14 000 Eur taip pat turi registruotis tapti PVM mokėtoju. Laiku neapsižiūrėjus ir praleidus terminą registruotis PVM, šis yra skaičiuojamas nuo visų pardavimų atgaline tvarka. Ir kuo ilgiau vėluojama registruotis PVM mokėtoju, susikaupia reikšmingos sumos mokėtinų mokesčių.

Smulkios įmonės, jeigu jos atitinka tam tikrus kriterijus, gali pasirinkti PVM deklaravimo ir mokėjimo laikotarpį, kalendorinį ketvirtį. Pasirinkus šį variantą, mažesnė administracinė našta, kadangi nereikia deklaracijų teikti kas mėnesį. Nemokėdamas PVM kiekvieną mėnesį, smulkusis verslas gali ilgesnį laiką disponuoti apyvartinėmis lėšomis, apmokėti kitus skubius įsiskolinimus. Tačiau yra viena rizika. Suėjus kalendorinio ketvirčio pabaigai, PVM reikia sumokėti už visus 3 mėnesius ir  smulkiam verslui gali tapti iššūkiu surinkti didesnę sumą pinigų. Laiku nesumokėjus mokesčių, skaičiuojami delspinigiai. Todėl rekomenduojame atidžiai įsivertinti, ar laikytis mokestinės disciplinos, ar naudotis „administracinės naštos palengvinimu“.

Kaip išvengti mokestinių permokų ar delspinigių?

Esminis patarimas – rinkti informaciją, stebėti terminus, prievoles ir taip planuotis artimiausius verslo sandorius bei mokėtinus mokesčius. Norint išvengti mokestinių permokų ar delspinigių, verslas gali naudotis VMI puslapyje esančia asmenine paskyra, kurioje yra visa reikiama informacija, kokios mokestinės prievolės, kokie terminai, taipogi matyti permokas. Kai kurios mokesčių permokos, (pavyzdžiui PVM), gali būti dengiamos su kitų mokesčių trūkumu. Būtent tam į pagalbą gali ateiti ir planas, kurį sudarys jau esamų skolų bei permokų įvertinimas, įmonės planuojamų pirkimų analizė bei pajamų prognozė bei mokestinio laikotarpio parinkimas. O jį pasiruošti galite patys arba prie jo parengimo gali prisidėti profesionalai. Tokiu būdu išvengsite streso, nereikės rūpintis patiems, o laiku sumokėti mokesčiai leis nepermokėti ir sumokėti tik tiek, kiek reikia, ar net sutaupyti. Beje, jei trūksta informacijos – galite kreiptis į ekspertus. Jie patars kaip sumokėti mokesčius, koks laikas tai padaryti geriausias, kada planuoti įmokas ir kitus svarbius būdus galinčius pagelbėti išsaugant pinigus.

Mūsų paslaugos

Plačiau apie mūsų teikiamas paslaugas: https://www.imfina.lt/paslaugos/