Įmonės steigimas: kaip su eksperto pagalba išvengti klaidų?

Klaidos kuriant įmonę

Kurti ir vystyti verslą Lietuvoje panorusių vis daugiau – kasmet verslauti pasiryžta tūkstančiai. Tačiau, kaip pačioje pradžioje skaudžiai nesuklysti, kaip palengvinti įmonės steigimo procesą ir kokiomis privilegijomis pasinaudoti? Anot „Imfina“ finansų ekspertės Irmos  Maruškienės, klaidų padės išvengti verslo konsultacijos, o palengvinti dalią –  mokestinė lengvata. Kitaip tariant, nulinis pelno mokesčio tarifas pirmaisiais veiklos metais.

Dažniausiai daromos klaidos

Pasak ekspertės, dažniausiai susiduriama su tomis pačiomis klaidomis: netinkamas (per mažas) įstatinio kapitalo dydis, nepakankamas kapitalo dydis licencijuojamai veiklai vykdyti ir netinkamas akcijų pasiskirstymas tarp verslo steigėjų. Pasirinkus per mažą pradinio kapitalo dydį, įmonė gali susidurti su apyvartinių pinigų trūkumu, sunkumais gaunant finansavimą iš bankų, kredito institucijų. Per mažas kapitalas nepadės ir licencijuojamai veiklai vykdyti. Jo dydį reguliuoja įstatymai. Be to, verta nepamiršti, jog įmonės steigimas dviem asmenims –  geras žingsnis, kuomet įmonė paskirsto akcijas ne po lygiai. Taip bent vienas iš verslo steigėjų turės lemiamą balsą priimant sprendimus.  Priešingai, kuomet akcijų balsais pasidalijama po lygiai ir esant nuomonių skirtumams, verslas negali efektyviai greitai priimti reikiamų sprendimų. 

Irma Maruškienė
Irma Maruškienė - Nuotr. Gediminas Gražys photography

UAB ar MB – pasiruošti reikia vienodai, skiriasi tik akcinis kapitalas

Įmonei įsteigti užteks keleto dienų. Nuo laikino pavadinimo užregistravimo iki galutinio įmonės įsteigimo gali užtrukti 2-3 dienos. Tačiau reikia būti pasiruošus: įmonės steigimui būtinas elektroninis parašas, reikia turėti asmenines patalpas verslo vietai registruoti. Kiti tolimesni etapai priklausys nuo to, kokios juridinės formos įmonę norima steigti. 

Visais atvejais pradedama nuo įmonės pavadinimo sugalvojimo ir laikino jo įrašymo Registrų centre. Atitinkamai jeigu tai bus UAB – reikalinga suformuoti akcinį kapitalą, (šiuo metu minimalus – 2500 Eur), akcijos apmokamos pervedant pinigus į įmonės kaupiamąją sąskaitą bet kuriame Lietuvos banke. Sudaromi ir pasirašomi UAB įstatai. Steigiant MB – MB narių įnašo minimalios ribos nėra. Naudojant Registrų centro pavyzdinius šablonus, surašomas steigimo aktas, parengiami steigimo nuostatai, paskiriamas MB vadovas. 

Nulinis PVM mokėjimas – pirmaisiais veiklos metais

Nors pats įmonės registravimas nekainuoja daug – keliasdešimt eurų, išlaidos pirmaisiais metais būna išties skaudžios. Būtent todėl patariama pasidomėti lengvatomis naujai įsteigtoms įmonėms. Ne visi apie jas žino ir pasinaudoja. Dažnai steigiantys įmonę būsimi verslininkai, būna jau prieš tai vykdę veiklą pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą. Jie jau pažįsta rinką, kurioje veikia, turi savo klientų, tiekėjų ratą, sukauptą žinių bagažą, tačiau nebetenkina individualios veiklos verslo forma. Tokia verslo pradžia būna sklandi, didelė tikimybė, kad veikla bus pelninga. Todėl būtent dėl ekonominio paskaičiavimo, siūlome įmonę steigti kaip įmanoma anksčiau, metu pradžioje, tam kad kuo didesnė pirmų metų pelno dalis būtų apmokestinama 0 proc. Taip pat, siekiant sumažinti administracinę naštą smulkiam verslui, PVM deklaruoti ir mokėti galima pasirinktinai kas ketvirtį, vietoj mėnesio.

Kodėl verta konsultuotis?

Buhalterines apskaitos paslaugas teikiančios įmonės vadovė pabrėžia, jog svarbu nepriimti skubotų sprendimų, įsigilinti į rinką, išanalizuoti informaciją. Jei trūksta įgūdžių, supratimo ar reikia pagalbos –   verta kreiptis į specialistą. Šis, įvertinęs planuojamą vykdyti veiklą patars, kokią juridinę formą pasirinkti, paaiškins, kokie asmeniniai įsipareigojimai prisiimami steigiant MB, UAB ar IĮ. Patars dėl kapitalo dydžio. 

Verslo konsultacijas teikiantys ekspertai išanalizuoja ar verslo steigėjas jau turi lygiagrečiai veikiančių kitų verslų, ar sumuojamos uždirbamos pajamos. Tai padeda išvengti mokestinių klaidų, kurios gali atsirasti praleidus svarbią informaciją. Specialistas įvertins, ar būsimoje naujos įmonės veikloje bus naudojamas steigėjų / savininkų asmeninis turtas, ar galima jo PVM atskaita. Taip pat, susipažinęs su įmonės būsima veikla, numatomais vykdyti artimiausiais sandoriais, įvertins, kokius mokesčius gali tekti mokėti, patars, kada geriausia registruotis PVM mokėtoju. Tokia paslauga ir pagalba kainuos tikrai mažiau nei patirti nuostoliai.

Paslaugų kainos

Tenka rinkoje pastebėti įmonių steigimo pasiūlymų, kuomet pasirašius buhalterinių paslaugų sutartį fiksuotam laikotarpiui, įmonės steigimas nemokamas. Todėl jeigu manote, kad Jūsų verslui reikės bent minimalių buhalterinių paslaugų, skatintina verslus naudotis tokiomis galimybėmis. Arba tiesiog atvykti konsultacijai, kurios irgi gali būti nemokamos.

Daugiau informacijos: info@imfina.lt ir +370 687 91999 

Mūsų naujienas kas mėnesį blogo skiltyje skaitykite čia